1998 yılında Sinan Akbaşak tarafından kurulan Tiyatroterapi aynı yıl Beykoz Vakfı Tiyatrosu'nda çalışmalarına başlamıştır. Aynı dönemde Beykoz Vakfı Çocuk Tiyatrosu'nu da kuran Sinan Akbaşak Türkiye'de ilk olarak sadece çocukların oynadığı çocuk tiyatrosu olma özelliğini de kazanmıştır. O günlerde çocuk tiyatrolarında muhakkak yetişkinler yer alır araya çocuklar konurdu.

İlk oyun Ülker Köksal'ın Barış Gezegeni'dir. Onu daha sonra Akıllı Başlar Yarını Düşler, Sevgiyi Biz Başardık, Dostluk Meydanı, Oyun Evi , Doğa gibi çocuk oyunları ile İster Gül İster Ağla 1 ve 2, Vatandaş Manzaraları, Ocak, İşini Bilir gibi klasik oyunlar izlemiştir.

Tiyatroterapi çağdaş; Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı ve ödün vermeyen bir tarzı düstur edinmiştir.

Amacı insan gelişimi ve eğitimine destektir. Bu yolda tiyatroyu araç olarak kullanır. Tiyatroyu amaç haline getirmek isteyen öğrencilerini ayrıca akademik eğitime yönlendirir.

Tiyatroterapi'nin görevi sahneye, sinema veya dizilere oyuncu temin etmek değildir. Sadece çok özel durumlarda talepler değerlendirmeye alınabilir. Tiyatroterapi öğrenmeyi öğretir. Müziği görmeyi, resmin sesini duyabilmeyi, fotoğrafın tınısını yakalamayı sağlar. Bu benzetmelerle anlatılmaya çalışılan kavramlardaki gelişmeler donanımlı bireylerin oluşmasına katkıda bulunur.

Tiyatroterapi düşünen, düşündüğünü söyleyebilen, tartışan ancak kavga etmeyen insanların yetişmesine destek vermesi gerektiğini düşünmektedir.

Tiyatroterapi özgüveni geliştiren çalışmalar yapar. Özgüveni gelişen genç insanların tüm yaşamında gelişme olduğunu da kanıtlamıştır.

Tiyatroterapi çocuklara görevler vererek onlara sorumluluk alma özelliğini katar ve geliştirir. Sahneye konulan oyunlarda her çocuğun görev yapması bu yüzdendir ve bu özellik çocuklar arasındaki dengeyi korumaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu çalışma bir tür emeği ödüllendirmektir.

Tiyatroterapi kendi etkinliklerinin dışındaki tüm farklı etkinlikleri çocuklarına tanıtmayı ve izletmeyi hedefler. Birlikte tiyatro oyunu da izlenir opera da. Bazen bale seçilir, bazen rock konserine gidilir, ardından tartışma açılır. Ne niçin ve nasıl yapılmıştır, irdelenir. Kültür zenginliğine doğru yolculuğun adımlarıdır bunlar...

Tiyatroterapi sonunda ben değil biz diyen insanları oluşturmuş ve gelişmelerinin yolunun göstermiştir. Birlikteliğinin sınır ve süresi yoktur. Yıllarca aramızda olup hala devam eden dostlarımız artık çeşitli konularda eğitici görevler almaya başlamışlardır.

Tiyatroterapi insan gelişiminde sosyal faaliyetin olmazsa olmazına inanmış, bu yolda her türlü sınava koşturan çocuklarına bir nefes, bir soluklanma molasının yanında öğrenmeyi kolaylaştıracak tekniklerle yardımcı olmaya karar vermiştir. Desteği yine sağlıklı insanların çabasıdır.

Tiyatroterapi çiçek tohumları eker, isteği hasadı toplumun yapmasıdır. Tiyatroterapi'nin bugüne kadar verdiği hiç bir emek boşa gitmemiştir. Bu en büyük gururudur. Tiyatroterapi'yi kuruluş yıllarında; R.Sinan Akbaşak, Nurten Akbaşak, Serhan Akbaşak, İlhan Akbaşak ve Tuğhan Akbaşak yaşamda tutmaya çalışmıştır.

Bugün gönüllük bazında çalışanlarımız gurur duyacağımız kadar çoktur.


  • Telefon:
    0532 435 97 73

Bizi Takip Edin

Çalışmalarımızdan fotoğraflar, videolar ve en güncel gelişmeleri takip edin

Sunduklarımız
  • Çocuk Tiyatrosu Eğitimi
  • Drama ve Yaratıcı Drama
  • Sahne Çalışmaları
  • Serbest Dans
  • Tartışma Kulübü
© Copyright 2018 Tiyatroterapi - Site Kullanım şartlarını okumak için tıklayınız.